Trądzik różowatyTrądzik różowaty – jakie zabiegi?

Leczenie trądziku różowatego to bardzo trudna batalia, zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza dermatologa. Często okazuje się bowiem, że samo przyjmowanie antybiotykoterapii nie wystarcza i konieczne jest włączenie terapii ogólnej. Wszystko zależy oczywiście od przyczyny powstania trądziku różowatego. U niektórych pacjentów są to skłonności genetyczne, u innych osłabione naczynia krwionośne, czy też nieprawidłowa dieta zakwaszająca organizm, a przede wszystkim układ trawienny. Bardzo ważna jest dlatego jak najwcześniejsza konsultacja z lekarzem. Można wówczas uniknąć przykrych skutków trądziku, w tym blizn.

Jak wyglądają objawy trądziku różowatego?

U większości osób trądzik różowaty objawia się w podobny sposób. Najczęściej zmiany pojawiają się w centralnej części twarzy, ale mogą pojawić się również na szyi, za uszami, na dekolcie oraz na ramionach. Ich nasilenie może mieć różne stopnie.

Najczęściej można zaobserwować:

  • zaczerwienienie,
  • pajączki i popękane naczynka,
  • krostki ropne,
  • bruzdy, a z czasem nawet brzydkie i szpecące blizny.

Trądzik różowaty można leczyć różnymi środkami. Istnieją również trądzik różowaty zabiegi, które pomagają w walce ze zmianami skórnymi, a nawet pozwalają na pozbycie się brzydkich blizn. Na początek, lekarze często zalecają, aby udać się do dobrego gabinetu kosmetycznego na peeling chemiczny skóry lub mikrodermobrazję. Takie zabiegi pozwalają na pozbycie się warstw naskórka i zregenerowanie skóry. Nie zawsze jednak pomagają one w walce z trądzikiem różowatym. U osób z bliznami w postaci wklęsłej poleca się również wypełnianie blizn przy pomocy kwasu hialuronowego, który ma znakomite działanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że te metody nie pozwalają na skuteczne pozbycie się trądziku różowatego na całe życie.

Najskuteczniejsze są bez wątpienia trądzik różowaty zabiegi przy pomocy lasera. Często jest to już ostateczność, ponieważ zabiegi są dość drogie. Lekarz przeprowadza wywiad i zapoznaje się ze stanem skóry pacjenta, aby podjąć decyzję co do ilości zabiegów laserem. Działa on bezpośrednio na hemoglobinę, dzięki czemu pozwala na pozbycie się trądziku różowatego raz na zawsze. Sam zabieg jest bezbolesny, ponieważ głowica lasera doskonale chłodzi skórę. Już następnego dnia można wrócić do pracy, chociaż u niektórych osób pojawia się delikatne zaczerwienienie skóry oraz opuchlizna. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów, jeżeli zmiany są spore. W przypadku osób z bliznowcami i brzydkimi zmianami, nawet laseroterapia jest zabiegiem niezwykle trudnym i wymagającym wprawy.

Lekarze podkreślają zawsze, że trądzik różowaty zabiegi przynoszą skutki, ale najlepszym rozwiązaniem jest szybka diagnoza problemu oraz przystąpienie do leczenia. Można wówczas zapobiec powstawaniu blizn i zmian na skórze skuteczniej. Niekiedy wystarczy jedynie przyjmowanie antybiotyków oraz niewielka zmiana swoich codziennych nawyków.