Trądzik różowatyTrądzik różowaty u starszych mężczyzn – przyczyny i leczenie

Wiele osób jest zaskoczonych tym, że trądzik różowaty pojawia się u mężczyzn i to w dość późnym wieku. Choroba ta bowiem jest często mylona z trądzikiem młodzieńczym. Tymczasem, trądzik różowaty u mężczyzn pojawia się stosunkowo często i jest on spowodowany różnymi przyczynami. Najczęściej jest to po prostu niewłaściwa pielęgnacja skóry i zły tryb życia.

Co kryje się pod pojęciem nieodpowiedniego trybu życia?

  • przede wszystkim, stres i przemęczenie,
  • poza tym, zła dieta, która zakwasza organizm i spożywanie dużej ilości ostrych potraw, które bardzo nasilają objawy trądziku różowatego,
  • poza tym, trądzik może być również spowodowany alkoholem oraz tytoniem, od których mężczyźni starszym wieku niekiedy nie stronią,
  • brak zabezpieczania skóry przed działaniem promieni słonecznych oraz wiatru mrozu również ma spore znaczenie w tym przypadku.

Jak leczyć trądzik różowaty u mężczyzn?

Leczenie tej choroby nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ono bowiem sporo zaangażowania od samego pacjenta. Najczęściej lekarz zaleca przede wszystkim stosowanie środków miejscowych, na zmienione obszary skóry. Są to maści lub żele z antybiotykiem, najczęściej metronidazolem. Ma on bowiem udowodnione skuteczne działanie w przypadku większości osób. Niekiedy lek ten przyjmuje się doustnie. Poza tym, konieczne jest również stosowanie kremu Acnerose. Musi on zawierać silny filtr UV, najlepiej nawet około 50 spf. Słońce ma bardzo drażniące działanie na skórę z trądzikiem różowatym i może powodować katastrofalne skutki. Krem taki powinien być naturalny i nie może zawierać substancji zapachowych, koloryzujących, ani parabenów i konserwantów. Najlepiej zakupić go w aptece.

Dla wielu mężczyzn najtrudniejsza w terapii jest zmiana ich codziennych nawyków. Dieta alkalizująca organizm, konieczna w takim przypadku, opiera się na eliminacji sporej ilości produktów zwierzęcych, a więc i mięsa. Powinno się spożywać za to warzywa i owoce, a także ryby i owoce morza. Wielu panów broni się przed taką dietą. Kluczowe jest również znaczne ograniczenie alkoholu oraz tytoniu. Działają one bardzo drażniąco na skórę z trądzikiem różowatym.

Jeżeli trądzik różowaty u mężczyzn nie znika pomimo zastosowanych metod, lekarz najczęściej decyduje się w ostateczności na leczenie laserowe lub zabieg chirurgiczny. Takie metody dają stuprocentową skuteczność i pozwalają na pozbycie się problemu. Lepiej jednak na początku próbować naturalnych metod leczenia oraz terapii zaleconej przez lekarza dermatologa. U wielu osób odnoszą one bowiem pozytywne skutki. Niestety, choroba lubi powracać nawet po kilku latach od zakończenia terapii.