Wiele osób dorosłych cierpi obecnie z powodu nawracającego trądziku różowatego. Jest to przykra choroba, ponieważ bardzo trudno się z nią walczy. Często terapia wymaga od osoby chorej wielu wyrzeczeń, a i tak przez długi okres czasu nie przynosi ona spodziewanych efektów. Wynika to między innymi z tego, że trądzik różowaty może być spowodowany wieloma przyczynami. Lekarze często mają problem z ustaleniem konkretnego powodu u pacjenta i muszą próbować wielu różnych rozwiązań.
Jakie są najczęstsze przyczyny występowania trądziku różowatego?
- u wielu osób jest to skłonność genetyczna, a więc dziedziczenie choroby po przodkach,
- często jednak jest to wina złego trybu życia, nadmiernego stresu, spożywania alkoholu oraz niewłaściwej diety (o właściwej diecie przeczytasz tu),
- bywa, że winne są hormony, które należy najpierw ustabilizować,
- wiele osób ma po prostu skłonności do cery naczyniowej i problemy z układem krążenia.
Lekarze przyznają, że wiele osób, najczęściej kobiet stosuje również nieodpowiednie kosmetyki, które mogą w znaczący sposób podrażniać skórę i wywoływać krostki oraz grudki. Trądzik różowaty kosmetyki zalecane przez lekarzy to najczęściej produkty apteczne. Panie często stosują zwykłe kosmetyki, pomimo skłonności swojej cery do trądziku różowatego i w ten sposób nasilają objawy. Poza tym, dermatolodzy przyznają, że bardzo często niewłaściwy sposób demakijażu i oczyszczania twarzy ma spory wpływ na trądzik. Kobiety najczęściej wycierają skórę wacikami kosmetycznymi z użyciem mleczek oraz płynów, dosłownie do ostatniego czystego wacika. W ten sposób bardzo podrażniają twarz. Należy ją zmywać delikatnym dermo kosmetykiem, najlepiej w połączeniu z chłodną wodą. Ta ciepła może powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych.
Leczenie trądziku różowatego
Jak pozbyć się trądziku? Dermatolodzy zalecają, aby trądzik różowaty kosmetyki nie zawierały żadnych substancji zapachowych, ani olejków eterycznych (tu z pomocą przychodzi seria Acnerose). Nie powinny one również zawierać substancji koloryzujących. Takie kosmetyki przygotowane do cery naczyniowej z trądzikiem różowatym, najczęściej pozbawione są również parabenów i konserwantów. Skóra trądzikowa jest niezwykle drażliwa na różnego rodzaju substancje, a więc najlepiej, żeby skład był jak najkrótszy. Krem do skóry trądzikowej można nawet przygotować samodzielnie. Wiele osób poleca dodanie ekstraktu z zielonej herbaty, ponieważ ma ona działanie kojące, łagodzące, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne. Ważne jest, aby trądzik różowaty kosmetyki stosowane na dzień zawierały spory filtr UV. Skóra jest bowiem bardzo wrażliwa na szkodliwe działanie promieni UV. Często lekarze zalecają nawet filtr 50 spf.
Im mniej kosmetyków stosuje osoba chora na trądzik różowaty, tym lepiej dla jej skóry. Najlepiej jest unikać makijażu, a przynajmniej mocno kryjących fluidów, które są tłuste i zatykają pory skóry. Mogą one bowiem wyrządzić jedynie zło skórze z trądzikiem różowatym. Najlepiej każdy nowy kosmetyk konsultować z lekarzem. Również te do makijażu można wybierać z serii dermatologicznych, przeznaczonych dla osób z podobnymi problemami. Wówczas można mieć pewność, że kosmetyki nie będą pogarszały stanu skóry. Zaleca się, aby zawsze wypróbować nowy krem, czy inny kosmetyk na niewielkiej partii skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje on alergii, ani podrażnień. Niekiedy może się okazać, że składnik roślinny działa bardzo silnie i alergizuje skórę, która jest na to niezwykle podatna. Większość lekarzy przestrzega przed eksperymentowaniem z kosmetykami w przypadku skóry z trądzikiem różowatym. Jeżeli konkretny krem, czy płyn się sprawdza, najlepiej pozostać przy nim przez dłuższy czas. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że kosmetyki nie wyleczą skóry, a mogą jedynie złagodzić objawy trądziku i sprawić, że znikną zaczerwienienia, a skóra nie będzie tak swędziała.
Bibliografia
1. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., Risk of rosacea in patients with diabetes using insulin or oral antidiabetic drugs, 2013
2. Broniarczyk-Dyła G, Dubla-Beiber M., Współczesne poglądy na etiopatogenezę trądziku różowatego, 1996
3. Maciejewska-Udziela B., Trądzik różowaty (Rosacea) I. Epidemiologia, klinika, etiopatogeneza, 1980
Cita
Ta stabilizacja hormonów, w przypadku kobiet, jest bardzo istotna.
Ja, gdy ustabilizowałam hormony, pozbyłam się niemal w całości trądziku różowatego. 🙂
Dagmara
Zgadza się. Hormony mają duże znaczenie.
Nawet nie tylko wśród kobiet i w przypadku trądziku różowatego – wiele nastolatków przeciez cierpi na tradzik mlodzienczy, wlasnie z powodu zaburzonej gospodarki hormonalnej.
Ela
Dziewczyny, sprawdzajcie skład produktów, które używacie – nawet tych o roślinnym składzie.
Niestety nawet kosmetyki o najlepszym składzie mogą nas uczulać – a trądzik różowaty to nie są żarty i nie warto w tym przypadku eksperymentować.
Agnieszka
Pierwszy raz słyszę, że na trądzik różowaty powinno się stosować krem z filtrem UV. Człowiek całe życie się uczy.
Julita
Ja w moim leczeniu zdecydowałam się przetestować zestaw Acnerose i nie żałuję. Wcześniej stosowałam silne antybiotyki, w tym Izotek, który przesuszył mi bardzo skórę, dlatego potrzebowałam czegoś nawilżającego i Acnerose właśnie taki jest.
Linka
A można go razem z takimi lekami stosować czy dopiero po odstawieniu??
Martsika
U mnie dermatolog zaleciła tabletki z bratka, po miesiącu widoczna poprawa. Polecam spróbować.