Loading...
KosmetykiTrądzik różowaty czym jest

Na trądzik różowaty – pielęgnacja naturalna

Osoby borykające się z problemem trądziku różowatego często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób pielęgnować swoją cerę. Nie znosi ona bowiem nadmiaru kosmetyków, w szczególności zapachowych oraz niektórych metod pielęgnacyjnych. Na przykład zwykłe wycieranie twarzy wacikami może powodować nasilanie się objawów u wielu osób. Zawsze konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który powinien zalecić odpowiednią metodę leczenia.

Jakie są najczęściej zalecane terapie przez dermatologów?

 • Przede wszystkim, większość na początku zaleca antybiotykoterapię, doustną lub miejscową.
 • Poza tym, lekarze wskazują również na konieczność zmiany diety oraz stylu życia. Często należy odkwasić i zalkalizować organizm, a także zaprzestać używania ostrych przypraw, picia alkoholu, czy palenia papierosów.
 • Bywa że konieczna okazuje się być terapia hormonalna. U niektórych osób to właśnie hormony są przyczyną trądziku różowatego.

Bardzo ważna jest jednak również trądzik różowaty pielęgnacja skóry. Każdy pacjent powinien zadbać o to, aby używać jak najbardziej naturalnych metod pielęgnacyjnych. Przede wszystkim, należy wybierać zawsze dermokosmetyki, które nie zawierają żadnych substancji zapachowych, ani kolorowych. Nie powinny one również zawierać parabenów, ani konserwantów. Takie naturalne kosmetyki oferuje obecnie wiele firm i można je z powodzeniem zakupić w aptece. Poza tym, wiele z nich można również przygotować samodzielnie.

Domowe maseczki na trądzik różowaty – warto?

Trądzik różowaty pielęgnacja naturalna to również domowe maseczki. Najbardziej polecaną przez specjalistów jest ta kojąca i łagodząca na bazie zmielonych płatków owsianych z wodą. Wystarczy papkę nakładać na twarz, a następnie po dziesięciu minutach delikatnie ją zmywać zimną wodą. Twarz z trądzikiem różowatym nie znosi wody gorącej, ponieważ rozszerza ona naczynia krwionośne i powoduje znaczne zaczerwienienia. Nie powinno się jej również trzeć, a należy delikatnie osuszać.

Wspaniałą, naturalną metodą walki z trądzikiem różowatym jest również stosowanie naparów z kopytnika lub zielonej herbaty. Zimny, intensywny napar należy nakładać wacikiem i nasączać nim delikatnie skórę. Po wchłonięciu się naparu, można zastosować delikatny krem Acnerose. Zioła mają silne działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne, dzięki czemu kojąco działają na skórę i łagodzą objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty pielęgnacja wymaga sporego zaangażowania. Należy dbać o to, aby twarz zawsze chroniona była wysokim filtrem UV, ponieważ skóra nie znosi słońca, ani solarium. Nie powinno się jej również wystawiać na działanie wiatru, ani mrozu. Zaleca się stosowanie jak najmniejszej ilości kosmetyków o jak najkrótszym składzie. Im mniej sztucznych składników, tym lepiej, ponieważ każdy z nich może działać drażniąco na skórę.

Poza samą naturalną domową pielęgnacją, często trzeba się liczyć również z koniecznością stosowania maści z antybiotykiem lub innych leków. Niekiedy jest to jednak konieczne, aby pozbyć się problemu raz na zawsze. Warto poznać metody dbania o cerę naczynkową przedstawione tu.

Bibliografia

1. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
2. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016

7 comments
 1. Ida

  „Bywa że konieczna okazuje się być terapia hormonalna. U niektórych osób to właśnie hormony są przyczyną trądziku różowatego.”

  No, nie tylko różowatego. Młodzieńczego również.

  1. Jeżyna

   Masz rację 🙂

   Ogólnie zmiany skórne (w tym trądzik różowaty) często powstają z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej.

  1. Ewelonka

   Ja to robię sobie nimi peeling 😀 A potem tylko Acnerose na noc i do łóżka 😀
   Mam nadzieję, że to mi wystarczy bo nie mam teraz kasy na lasery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code