Loading...
KosmetykiLeczenieTrądzik różowaty czym jest

Trądzik różowaty – leczenie

kosmetyki na trądzik

Osoby cierpiące na trądzik różowaty bardzo często nie potrafią sobie z nim poradzić. Choroba przybiera bowiem różne postaci, niekiedy mniej widoczne i dokuczliwe, a czasami bardzo utrudniające codzienne funkcjonowanie. Zaczerwienienia, pajączki i krostki w centralnej części twarzy przeszkadzają przede wszystkim kobietom, które często próbują je przykryć pod warstwami makijażu, co jedynie pogarsza sprawę i często wywołuje kolejne podrażnienia. Z takim problemem koniecznie należy udać się do lekarza dermatologa, który z pewnością zaproponuje odpowiednie na trądzik różowaty leczenie.

Przyczyny trądziku różowatego

Wszystko zależało będzie głównie od ustalonej przyczyny choroby. Istnieje bowiem wiele różnych przyczyn powstawania trądziku różowatego, a między innymi:

 • skłonności genetyczne,
 • skłonność do cery naczyniowej i problemy z układem krążenia,
 • nieodpowiednia dieta powodująca nadkwasotę i zakwaszenie całego organizmu,
 • działanie promieniowania UV,
 • zaburzenia hormonalne, na przykład w trakcie klimakterium,
  alkohol i papierosy.

tradzik rozowatyKiedy lekarz ustali już, jaka jest przyczyna złego stanu skóry u pacjenta, może podjąć decyzję co do metody leczenia. Najczęściej łączy się terapię ogólną z leczeniem miejscowym. Trądzik różowaty leczenie wymaga zaangażowania od pacjenta i niestety również czasu. Lekarze wypisują pacjentom środki stosowane miejscowo, a więc maści z antybiotykiem. Najczęściej jest to metronidazol, ponieważ ma on najlepsze działanie na trądzik różowaty. Takich maści nie można stosować jednak zbyt długo, ponieważ antybiotyki wyjaławiają organizm pacjenta i pozbawiają go pozytywnej flory bakteryjnej w jelitach. Pomocniczo stosuje się również odpowiednie kremy (np. krem na trądzik różowaty Acnerose).

Trądzik różowaty – skuteczne leczenie

Często do leczenia konieczna jest również zmiana diety pacjenta. Powinna ona alkalizować organizm, a więc go odkwaszać. Zaleca się więc unikanie mięsa na rzecz warzyw. Owoców oraz ryb. Lekarze polecają również jedzenie dużej ilości czosnku, cebuli oraz kiszonek, ponieważ są to idealne naturalne antybiotyki. Nie powinno się stosować ostrych przypraw w przypadku osób cierpiących na trądzik różowaty. Należy też unikać słońca, alkoholu oraz tytoniu. Ważna jest zmiana stylu życia pacjenta.

Kiedy takie metody nie pomagają, wówczas lekarze decydują się najczęściej na laserowe leczenie trądziku różowatego lub zabieg chirurgiczny. Obie metody pozwalają na pozbycie się trądziku raz na zawsze. Zabieg laserowy jest całkowicie bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych, a więc szybko można wrócić do pracy. U niektórych osób pojawia się lekka opuchlizna i zaczerwienienie, ale znikają one w ciągu kilku dni. Niekiedy zabieg laserowego usuwania trądziku należy powtórzyć kilkakrotnie. Wszystko zależy od tego, jaki jest rozmiar zmian i ich nasilenie. Decyzję podejmuje każdorazowo lekarz przeprowadzający zabiegi.

Warto zdecydować się na laser lub chirurgię, ponieważ pozwalają one na pozbycie się problemu raz na zawsze. U wielu osób samo stosowanie odpowiednich kosmetyków plus domowe zabiegi, takie jak maseczka z płatków owsianych oraz nasączanie skóry zieloną herbatą dają znaczącą poprawę. Najlepiej, aby decyzję o metodzie leczenia trądziku podejmował zawsze lekarz. Trądzik różowaty i jego leczenie może bowiem przebiegać w różny sposób.

Bibliografia

1. Forton F., Germaux M.A., Brasseur T., De Liever A., Laporte M., Mathys C. i inni, Demodicosis and rosacea:epidemiology and significance in daily dermatologic, 2005
2. Powell F.C., Rosacea and the pilosebaceous follicle, 2014
3. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007

8 comments
 1. Pusia

  To prawda, ja bym stosowała i stosowała te maści jakby mi lekarz nie powiedzial ze nie mozna zbyt długo. Teraz szukam sobie czegoś lżejszego ale jednak z działaniem na różowaty.
  Zastanawiam się nad zestawem Acnerose, ale jeszcze nie wiem czy go kupie..

 2. Etta

  Nieprawidłowe krążenie też może powodować trądzik różowaty? Kurczę, mam ciągle niskie ciśnienie, dodatkowo skłonności genetyczne do cery naczynkowej, zaczynam się bać …

  1. Fela

   Etto – wcale nie musisz się bać, wystarczy po prostu zadbać o codzienną, prewencyjną przed trądzikiem różowatym, pielęgnację twarzy.

 3. Fela

  „Często do leczenia [trądziku różowatego] konieczna jest również zmiana diety pacjenta. Powinna ona alkalizować organizm, a więc go odkwaszać. Zaleca się więc unikanie mięsa na rzecz warzyw. Owoców oraz ryb.”

  Jeśli rezygnujemy z mięsa, a nie mamy możliwości wzbogacić swoją dietę o świeże ryby, warto zacząć suplementację witaminę B12 oraz D3.

 4. Gabriela

  Zabiegi laserowe są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku skutecznego, mówię to z własnego doświadczenia. 😉
  Poddałam się temu zabiegowi pół roku temu i zniknęły mi niemal wszystkie objawy trądziku różowatego 🙂

 5. Ewelonka

  Czy bezbolesny jest zabieg laserem – nie powiedziałabym, bo coś tam jednak czuć.
  Alternatywne może być stosowanie różnych kosmetyków – np. Acnerose nie boli czy coś wtym stylu o podobnym składzie 🙂

 6. Mamita

  Zgadzam się zabiegi laserowe pomagają. Mój syn miał głębokie stadium trądziku młodzieńczego, po którym zostały mu wielkie dziury, po zabiegach blizn praktycznie ani śladu..myślę, że w przypadku trądziku różowatego sprawa wygląda podobnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code