Loading...
KosmetykiLeczenieTrądzik różowaty czym jest

Jaka maść na trądzik różowaty?

kobieta w lustrze - tradzik-rozowaty.info.pl

Osoby dotknięte problemem trądziku różowatego, bardzo często nie potrafią samodzielnie sobie z nim poradzić. Jest to przykra dolegliwość, ponieważ u każdego przebiega ona w inny sposób i często ciężko jest znaleźć odpowiednią metodę leczenia. Ponadto wiele kosmetyków opisywane jako przeznaczone do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym, wcale nie nadaje się do skóry z tym problemem. Najlepiej jest oczywiście udać się do lekarza dermatologa, który powinien wskazać odpowiednią terapię. Zanim jednak lekarz zdecyduje się na włączenie silnych leków, często zaleca stosowanie łagodnych środków dostępnych bez recepty. Przykładem jest chociażby linia kosmetyków Acnerose. Są one całkowicie naturalne i bardzo łagodne dla skóry. Jednocześnie zawierają składniki aktywne walczące z trądzikiem różowatym.

Lekarze stosują różnego rodzaju leczenie w przypadku trądziku różowatego:

 • najczęściej jest to po prostu maść na trądzik różowaty z antybiotykiem,
 • stosuje się również antybiotyki doustne,
 • często konieczna jest zmiana diety na odkwaszającą organizm oraz odstawienie alkoholu oraz tytoniu,
 • niekiedy lekarz zaleca również terapię hormonalną, jeżeli jest taka konieczność.

Co powinna zawierać maść na trądzik różowaty?

Takie maści przepisuje lekarz na receptę, ponieważ zawierają one w swoim składzie antybiotyki. Najczęściej stosowanym jest metronidazol, który odnosi po prostu najlepsze skutki w walce z trądzikiem różowatym. Często znaczną poprawę widać już po tygodniu stosowania preparatu. W składzie maści często znajdują się również związki siarki, które wpływają regulująco na wypryski ropne, jak również witamina E. Wszystko to zależy od rodzaju maści zaleconej przez lekarza dermatologa.

Należy pamiętać o tym, że maść na trądzik różowaty nie jest lekiem, który można stosować w dowolny sposób. Powinno się to robić zgodnie z zaleceniami lekarza, który wypisał na nią receptę. Antybiotykoterapii nie wolno stosować dłużej niż przez okres dwóch tygodni, ponieważ nawet podawana miejscowo wyjaławia organizm i pozbawia go flory bakteryjnej. Koniecznie należy więc razem z maścią przyjmować probiotyki, aby zapobiec utracie flory bakteryjnej w jelitach.

Wiele osób przyznaje, że dopiero po zastosowaniu maści z dodatkiem antybiotyku, najczęściej właśnie metronidazolu, pojawiły się wyraźne efekty terapii. Oczywiście, najlepiej jest połączyć taką maść z dobrymi kosmetykami z serii dermatologicznej oraz z odpowiednią dietą. Styl życia ma bowiem ogromny wpływ właśnie na trądzik różowaty. Wielu lekarzy stosuje więc terapię ogólną, poza maścią, której nie wolno przecież stosować przez długi okres czasu.

Jeżeli takie metody nie pomagają, niekiedy pacjentom pozostaje jedynie laserowe leczenie trądziku różowatego lub operacja chirurgiczna. Należy jednak wypróbować dostępne metody nieinwazyjne, zanim lekarz podejmie taką decyzję. Najczęściej udaje się wygrać walkę z trądzikiem po kilku miesiącach, jeżeli tylko pacjent faktycznie stosuje się do zaleceń swojego lekarza. Trzeba jednak przygotować się, że choroba może mieć swój nawrót, ponieważ choruje się na nią nawet przez całe dorosłe życie.

Bibliografia

1. Wilkin J.K., Rosacea. Pathophysiology and treatment, 1994

4.5 (90%) 6 głosów
12 komentarzy
 1. Bożenka

  Niestety przyjmowanie antybiotyków na trądzik różowaty (w tym metronidazolu) może przynieść nieprzyjemne skutki uboczne. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie i stosowanie naturalnych dermokosmetyków, które w początkowej fazie trądziku różowatego są niezwykle skuteczne.

   1. Ola

    Zamiast antybiotyku, który osłabia nasz organizm możemy skorzystać z zabiegów np. laserowych a do tego stosować kosmetyki, które bardzo pomagają uporać się z objawami.

 2. Oliwia

  Zastanawia mnie jedna rzecz – jeśli chorujemy na trądzik różowaty i idziemy z tym problemem do dermatologa, na ile często mówi on o zmianie diety? 😉

  1. Sylwia

   Trudno powiedzieć. Myślę, że to zależy od dermatologa.

   Niemniej to nie zmienia faktu, że dieta jest bardzo istotna w leczeniu trądziku różowatego.

   1. Tamara

    Hej, a ja ma mój trądzik różowaty stosuję w zasadzie dwa preparaty: maść cynkową (do stosowania punktowo) oraz krem na dzień Acnerose (do smarowania na całej twarzy). Z tym, że jeśli chodzi o krem, to zastanawiam się, czy nie kupić sobie całego zestawu. Ogólnie jestem zadowolona, bo krem jest naturalny i dobrze się wchłania. Zauważyłam też, że po nim moja twarz jest bardziej nawilżona. 🙂

   2. Britney

    Ja myślę, że i tak warto przejść na dietę bo nie tylko może pomóc na trądzik, ale nasze samopoczucie się poprawi, bo jeżeli zrezygnujemy z chemii i przetworzonej żywności, to i tak organizm to odczuje oczywiście na plus. Poza tym będziemy mieli więcej energii i motywacji do działania 🙂 wiem co mówię.

    1. Igłaa

     Ja ogólnie zrobiłam tak, że dietę normalnie stosuje, bo to podstawa raczej, ale do tego mam te kosmetyki acnerose właśnie i mnie takie połączenie zadowala 🙂 na prawde kilka tygodni i widać takie efekty, że jestem w szoku, bo byłam przekonana, że nigdy sie tego paskudztwa nie pozbędę 🙂

   3. Karo

    Mi dermatolog od razu powiedział o tym, że trzeba zmienić dietę – miałam zakaz słodyczy, alkoholu, pikantnego jedzenia itp. To chyba jest podstawa. Oczywiście stosowałam też odpowiednie kosmetyki, acnerose właśnie, bo pielęgnacja cery z różowatym jest mega ważna przecież. Mi twarz irytowały każde kosmetyki, i jak zaczęłam zwracać uwagę na składy, to właśnie trafiłam na to acnerose i dopiero to mi pomogło.

 3. Ula

  Najważniejsze to jest żeby działać kompleksowo – i dieta i pielegnacja i kosmetykami i jeszcze najlpiej do salonu kosmetycznego zajść co i raz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.