Loading...
LeczenieTrądzik różowaty czym jest

Trądzik różowaty jak wyglądają blizny?

trądzik blizny

Wiele osób dorosłych cierpi w dzisiejszych czasach na trądzik różowaty. Jest to choroba, która objawia się występowaniem zaczerwienienia, pajączków, jak również bruzd i krostek w centralnej części twarzy, ale również za uszami, na szyi, ramionach i dekolcie. Choroba pojawia się u osób dorosłych i nie ma nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, który pojawia się w okresie dojrzewania, ale również szybko znika. Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwym procesem, jednakże dobrze jest zacząć je jak najszybciej, ponieważ po trądziku często na twarzy pozostają bardzo brzydkie blizny, które trudno jest usunąć.

Trądzik różowaty jak wygląda leczenie?

Leczenie choroby uzależnione jest oczywiście od jej przyczyny. Najczęściej stosuje się jednak poniższe metody:

 • antybiotyki doustnie lub miejscowo, w formie maści,
 • zmianę diety na odkwaszającą organizm,
 • unikanie ostrych przypraw oraz alkoholu i tytoniu,
 • unikanie światła słonecznego oraz solarium,
 • terapię hormonalną.

Warto zacząć leczenie i nie poddawać się, ponieważ wiedząc trądzik różowaty jak wygląda leczenie blizn, należy mieć świadomość, że jest to znacznie trudniejsze. Blizny powstają po bruzdach oraz krostach. Mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie. U niektórych osób mają one postać wklęsłą, a u innych mogą być to blizny wypukłe. Często towarzyszą im również zaczerwienienia. Skóra wygląda wręcz, jakby została poparzona jakiś czas temu.

Usuwanie blizn po trądziku różowatym należy pozostawić specjalistom, którzy mają swoje metody. Na początku, często stosuje się różnego rodzaju peelingu chemiczne, jak również mikrodermobrazję i dermabrazję. Lekarzowi wykonującemu zabieg zależy przede wszystkim na usuwaniu stopniowo martwego naskórka. Znacznie łatwiej można pozbyć się blizn w przypadku, kiedy są one wklęsłe. Niekiedy wypełnia się je również przy pomocy kwasu hialuronowego oraz innych substancji.

Laser na trądzik różowaty – warto?

Niestety, niekiedy nie ma szans na usunięcie w ten sposób blizn i szpecą one nadal twarz pacjenta. Wówczas najczęściej lekarze decydują się na użycie laseroterapii. Dzięki niej, można pozbyć się już na zawsze problemu trądziku różowatego, który nie powinien powrócić. Nie jest to jednak łatwe zadanie w przypadku pacjentów, u których pojawiły się już bliznowce i poprzerastane zmiany. Wybór metody leczenia blizn potrądzikowych należy zawsze do specjalisty, który analizuje ich ilość oraz rodzaj skóry pacjenta. Niekiedy wymaga się przeprowadzenia kilku zabiegów.

Codzienna pielęgnacja

Lekarze podkreślają jednak, że najważniejsze jest zapobieganie powstawaniu blizn. Należy dbać o swoją skórę trądzikową, stosując odpowiednie kremy oraz preparaty na trądzik różowaty Acnerose. Karygodne jest wystawianie skóry na działanie słońca, mrozu lub wiatru. Jeżeli lekarz zaleci terapię antybiotykiem, nie należy się od niej uchylać. Warto pomyśleć również o zmianie diety na zdrowszą, ponieważ ma ona realny wpływ na wygląd skóry.

Zmian trądzikowych nie wolno pocierać, ani wyciskać, ponieważ właśnie takie działanie grozi powstaniem brzydkich blizn. Pielęgnacja powinna być bardzo delikatna. Twarz należy myć zimną wodą i specjalistycznymi kosmetykami, a następnie bardzo delikatnie osuszać. Wycieranie resztek makijażu wacikami kosmetycznymi może znacznie pogłębić problem skóry i nasilić objawy trądzikowe. Wszystkich tych informacji powinien udzielić lekarz dermatolog na pierwszej wizycie.

Bibliografia

1. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007
2. Maciejewska-Radomska A.,Placek W., Dieta w chorobach skóry, 2015

8 comments
 1. Wika

  Dla mnie nr jeden to olejek migdałowy i rycynowy
  Potem zestaw Acnerose
  No i trzy czy 4 razy w roku zabieg 🙂 wtedy efekty są, jak się o skórę dba i w ogóle

 2. Wida

  Hej, w początkowej fazie trądziku różowatego, naturalne dermokosmetyki też mogą być pomocne, mówię na własnym przykładzie : )

 3. Daria

  „Dzięki niej, można pozbyć się już na zawsze problemu trądziku różowatego, który nie powinien powrócić.”

  Nie zgadzam się, trądzik często wraca i takie zabiegi trzeba co kilka (kilkanaście) miesięcy powtarzać. 🙁

 4. Pau_lina

  u mnie niestety same maseczki i kremy nie pomogły, musiałam wspomagać się częstymi wizytami w gabinecie kosmetycznym, robiłam peelingi chemiczne, kawitacyjne.. ogólnie bardzo polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code