Loading...
Leczenie

Co warto wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Dentysta sprawdzajacy uzębienie

Regularne wizyty u dentysty są koniecznością, jeśli chcemy zachować jak najdłużej piękny, promienny i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Wiele osób omija szerokim łukiem gabinety stomatologiczne z obawy przed bólem i nieprzyjemnościami. Jest to ogromny błąd, który może poskutkować pogarszaniem się dolegliwości i narastaniem bólu! Nowoczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań dla osób odczuwających strach przed dentystą, dodatkowo nie wiąże się już z cierpieniem i mało estetycznymi amalgamatowymi plombami.


Wizyta u dentysty – kiedy jest konieczna?

Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, wystarczy jeśli raz na pół roku zjawimy się na przegląd.

Wizyta u dentysty konieczna jest zawsze wtedy, gdy:

  • Boli nas ząb
  • Doznaliśmy urazu jamy ustnej – ukruszony ząb, popękane szkliwo
  • Zauważymy ciemne plamki na zębach
  • Zęby są nadwrażliwe, bolą w czasie picia zimnych lub bardzo gorących napojów
  • Dziąsła krwawią, widoczne są szyjki zębowe
  • Chcemy poprawić coś w naszym uśmiechu

Znieczulenie u dentysty – co może zaproponować nam lekarz dentysta?

Współcześnie znieczulenie staje się standardem praktyki lekarza dentysty. Pomaga oszczędzić pacjentowi cierpienia i niweluje dyskomfort. Polega na wprowadzeniu środka znieczulającego do włókien nerwowych, dzięki czemu zahamowane jest przewodnictwo nerwowe, a do mózgu nie docierają sygnały o wystąpieniu bodźca bólowego.

Zasadniczo wyróżniamy kilka rodzajów znieczuleń u dentysty:

  • znieczulenie powierzchowne: polega na naniesieniu na śluzówkę jamy ustnej środka znieczulającego w postaci żelu lub spray’u, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał bólu w trakcie wstrzykiwania właściwego znieczulenia
  • znieczulenie nasiękowe: lekarz dentysta wbija igłę w okolicę zęba i powoli wstrzykuje środek znieczulający, który rozchodzi się do okolicznych włókien nerwowych. Jest to najczęstszy typ znieczulenia, stosowany przy większości zabiegów stomatologicznych. Dzięki zastosowaniu znieczulenia powierzchownego ukłucie jest nieodczuwalne.
  • znieczulenie przewodowe: polega na podaniu znieczulenia do nerwu zębodołowego dolnego, który znajduje się w żuchwie i unerwia dolne zęby, a także bródkę i wargę dolną. Stosowane jest zwykle w czasie leczenia bocznych dolnych zębów. Objawia się charakterystycznym mrowieniem w okolicy zaopatrywanej przez znieczulony nerw.

Dzięki stosowaniu znieczuleń powierzchownych samo podanie znieczulenia przestaje być bolesne!

Kiedy stosowane jest znieczulenie? Obecnie wskazaniem są niemal wszystkie zabiegi stomatologiczne, które wiążą się z naruszaniem tkanek np. zakładanie wypełnień (plombowanie), ekstrakcja zębów, zakładanie implantów, koron, licówek. Nawet najlepsze znieczulenie u dentysty jest łatwo dostępne i tanie, dzięki czemu pacjent nie musi już przeżywać katuszy w trakcie leczenia. Nie stosuje się znieczulenia w przypadku zabiegów profilaktycznych takich jak piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja, a także przy zakładaniu aparatów ortodontycznych, ponieważ są to bezbolesne procedury.

Przeciwwskazaniem do znieczulenia jest alergia na środek znieczulający. Silna reakcja alergiczna może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego należy bezwzględnie poinformować lekarza o wszystkich naszych uczuleniach! Nieprawdą jest, że znieczulenia nie powinno się stosować u kobiet w ciąży – jest ono bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu.

Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Nieprawidłowy zgryz może skutkować nadmiernym ścieraniem się powierzchni zębów, zwyrodnieniem stawu skroniowo – żuchwowego i przeciążeniem zębów. Stłoczenia zębów utrudniają również codzienną higienę jamy ustnej. Coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne, które nie tylko prostuje zęby, ale również przywraca pewność siebie i chęć szerokiego uśmiechu.

Strach przed dentystą – jak go pokonać?

Badania wskazują, że niemal 40% Polaków zaniedbuje wizyty u dentysty z obawy przed bólem. Jak pokonać ten strach?

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny. Doświadczony stomatolog wie jak poradzić sobie z przestraszonymi pacjentami. Czasem już sama rozmowa z empatycznym i cierpliwym lekarzem dentystą pomoże rozwiać obawy i przezwyciężyć paraliżujący strach przed dentystą. Podobno największe obawy wzbudzają w nas rzeczy nieznane, dlatego warto dokładnie spytać dentystę o przebieg zabiegu i poprosić o wytłumaczenie kolejnych czynności. Po drugie, trzeba pamiętać o tym, że zaniedbywanie wizyt może jedynie pogorszyć naszą sytuację i doprowadzić do pogłębiania się ubytków. Pomocne będzie też skorzystanie ze znieczulenia, które gwarantuje niemal całkowicie bezbolesny zabieg.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy. Nie warto zwlekać do pojawienia się problemów z uzębieniem. To błąd, który popełnia wielu rodziców i może skutecznie zrazić dziecko do kolejnych wizyt u stomatologa. Co zrobić, aby wizyta przebiegła w przyjemnej atmosferze?

Rodzicom wydaje się, że strasząc dziecko, zmotywują je do przykładnego mycia zębów i unikania słodyczy. W ten sposób budujemy negatywne skojarzenia związane z wizytą i w przypadku wystąpienia próchnicy trudno będzie wytłumaczyć maluchowi, że nie ma się czego bać, a stomatolog to nie groźna Baba Jaga.

Co więc zrobić? Buduj pozytywne skojarzenia. Warto dać malcowi dobry przykład i zabrać go ze sobą do gabinetu stomatologicznego, aby oswoił się z otoczeniem. Dla dziecka to rodzic jest największym autorytetem i wzorem do naśladowania, dlatego daj mu dobry przykład i skontroluj swój uśmiech. Gabinety oferują często wizyty adaptacyjne dla dzieci, które służą przełamaniu lęków. Opowiadaj dziecku o przebiegu wizyty, wytłumacz po co chodzi się do dentysty, do czego służą poszczególne sprzęty. Nie kłam – nie mów, że „pani tylko popatrzy” wtedy, kiedy dziecko ma mieć leczoną próchnicę. Może to spowodować, że maluch straci do Ciebie zaufanie i zrazi się do leczenia.

Stomatolog dziecięcy – kto to taki?

Stomatolog dziecięcy to lekarz dentysta specjalizujący się leczeniu zębów najmłodszych pacjentów. To nie tylko doskonały w swoim fachu, delikatny, szybki i skuteczny specjalista, ale także osoba, która ma łatwość nawiązywania kontaktu z maluchami. To odpowiedni stomatolog dla najmłodszych jest kluczem do sukcesu – zdrowych zębów i regularnych wizyt kontrolnych pozbawionych strachu. Dentysta dla dzieci nie tylko leczy próchnicę dziecięcych ząbków, ale także wykonuje zabiegi profilaktyczne szczególnie ważne u najmłodszych pacjentów. Należą do nich lapisowanie, fluoryzacja lub lakowanie, które chronią przed wystąpieniem próchnicy, a tym samym bardziej inwazyjnymi zabiegami.
Dentysta dla dzieci wie jak uspokoić maluchy

Wielu stomatologów korzysta z nowoczesnych znieczuleń komputerowych – nie używa się do nich strzykawki, co nie budzi u najmłodszych negatywnych skojarzeń. Niekiedy dentysta dla dzieci stosuje znieczulenie ogólne, a także gaz rozweselający, który uspokaja malca i pozwala na spokojny przebieg wizyty.

Kiedy nie iść do dentysty? Opryszczka a dentysta.

Kontrolna wizyta u dentysty powinna odbywać się minimum raz na pół roku, u dzieci natomiast – raz na trzy miesiące. Są jednak sytuacje, w których powinniśmy przesunąć termin wizyty.

Opryszczka a dentysta

Wirusem opryszczki zarażonych jest ok. 90% Polaków – nic więc dziwnego, że stomatolodzy muszą sprawdzić pacjenta przed zabiegiem. To niegroźna choroba, która lubi nawracać w sytuacjach osłabienia organizmu. W przypadku zauważenia w okolicy ust bolesnych, wypełnionych płynem pęcherzy powinniśmy zrezygnować z wizyty. Pękniecie pęcherzyków i rozlanie się wydzieliny w trakcie zabiegu stomatologicznego może doprowadzić do przeniesienia wirusów do wnętrza jamy ustnej i gardła, i zainfekowanie tamtej okolicy. Przebieg opryszczkowego zapalenia jamy ustnej jest dużo bardziej uciążliwy i bolesny niż opryszczka wargowa. Może dojść również do zakażenia personelu medycznego. W leczeniu najważniejszy jest czas, ale można pomóc sobie stosując dostępne bez recepty środki przeciwwirusowe np acyklowir, denotywir lub wysuszającą maść cynkową.

 

6 comments
  1. sheikiera

    Na szczescie u nas w rodzinie genetycznie mamy malo problemow z zebami, ostatni raz bylam u dentysty jakies… 5 lat temu? 😛 I nic mi sie nie dzieje.

  2. martyna

    Opryszczka to jest straszny wrzód na tyłku. Na szczęscien igdy jej nie mialam jak szlam do dentysty ale np. na wesele siostry juz tak. Masakra co to za dziadostwo 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code